Diagnostyka i leczenie

USG piersi

Nieszkodliwe dla zdrowia i całkowicie bezbolesne badanie wykonywane aparatami USG z głowicami liniowymi.

USG piersi podstawowym badaniem w diagnostyce i leczeniu raka piersi. Najczęściej stanowi uzupełnienie mammografii. Podczas badania ocenia się strukturę, budowę i morfologię piersi, węzłów chłonnych, a także wszelkich zmian chorobowych. USG piersi wykorzystuje się także do wykonywania biopsji pod kontrolą USG oraz planowania leczenia chirurgicznego.

Wykonuję USG piersi od 1997 roku — jest moje podstawowe narzędzie w codziennej pracy.

Mammografia cyfrowa MMG

Metoda badania gruczołu piersiowego polegająca na prześwietleniu piersi niewielką dawką promieni rentgenowskich.

Uzyskany w mammografii cyfrowej skan jest rzeczywistym odwzorowaniem piersi. Dzięki temu umożliwia ocenę niewidocznych w tradycyjnym USG piersi patologii, w tym mikrozwapnienia. Mammografia cyfrowa MMG służy np. do planowania amputacji podskórnych piersi z jednoczasowymi rekonstrukcjami. Jest badaniem profilaktycznym u kobiet między 50 a 69 rokiem życia.

Mammografia cyfrowa to złoty standard we współczesnej diagnostyce i leczeniu raka piersi. W Medyk Centrum wykonujemy badania profilaktyczne przy użyciu aparatu cyfrowego w ramach poradni. Podczas konsultacji osobiście oceniam badanie mammograficzne każdej Pacjentki. Zajmuję się tym od 1997 roku.

Rezonans Magnetyczny MRI

Metoda całkowicie nieinwazyjnego i bezbolesnego badania piersi, wykorzystująca pole magnetyczne.

MRI piersi wyróżnia się bardzo dużą czułością diagnostyczną, co oznacza, że ma bardzo wysoką rozpoznawalność zmian chorobowych. Ta metoda jest najczęściej wykorzystywana u Pacjentek po operacjach z użyciem implantów.

Od 2017 roku mamy możliwość wykonania MRI piersi w Częstochowie w Pracowni Rezonansu Magnetycznego i RTG (ul. Wały Dwernickiego 43/45).

Biopsja gruboigłowa

Zabieg polegający na nakłuciu gruczołu piersiowego igłą i wycięciu tkanki guza, wykonywany w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG lub mammografii.

Dzięki biopsji gruboigłowej uzyskuje się materiał potrzebny do szczegółowego badania mikroskopowego tzw. „hist-pat”. Pozwala to rozpoznać rodzaj guza, a co za tym idzie, ustalić zakres właściwego leczenia.

W diagnostyce raka piersi wszystkie Pacjentki muszą mieć oznaczony tzw. ” status receptorowy raka” tj. receptor estrogenowy, progesteronowy, HER2 oraz wskaźnik Ki67, do czego również wykorzystuje się materiał uzyskany drogą biopsji gruboigłowej.

Zabiegi biopsji gruboigłowej pod kontrolą USG wykonuję od 2001 roku.

Biopsja mammotomiczna

Rodzaj biopsji, czyli pobrania materiału guza, przeprowadzanej przy użyciu igły oraz specjalnego urządzenia sterowanego komputerowo, zwanego mammotomem.

Mammotom wytwarza próżnię zasysającą pobierany materiał tkankowy. Igła wspomagana takim systemem próżniowym pozwala na seryjne pobranie materiału tkankowego, a bardzo często także na wycięcie całego guza z pojedynczego wkłucia. Biopsja mammotomiczna jest uznaną metodą diagnostyczno-leczniczą.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 min. Pacjentka wraca do normalnego funkcjonowania już po 24 godzinach. Po wykonaniu biopsji mammotomicznej nie ma potrzeby zakładania szwów — uzyskany efekt kosmetyczny jest bardzo dobry.

Zabiegi biopsji mammotomicznych wykonuję od 2010 roku.

Nie istnieją pojedyncze badania, które mają tak dużą dokładność, aby umożliwić postawienie bezbłędnej diagnozy i zaplanowanie leczenia. W tym celu należy korzystać z wielu metod, a przede wszystkim oddać się w ręce doświadczonego specjalisty z dużą wiedzą i umiejętnościami w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób piersi.