Chirurgia estetyczna

Powiększenie piersi implantami

Powiększenie piersi to obecnie najpopularniejszy zabieg chirurgii piersi na świecie. Zabieg ten to powiększenie i zmiana kształtu piersi. Niekiedy, aby uzyskać zadowalający efekt łączy się ten zabieg z podniesieniem piersi, korektą brodawek czy też lipomodelingiem lub redukcją tkanki gruczołowej.

Powiększenie piersi można przeprowadzić w oparciu o materiał własny — tłuszcz lub implant.

Rodzaj i wielkość implantu dobieramy w zależności od budowy klatki piersiowej Pacjentki, przedoperacyjnej wielkości i kształtu piersi, ewentualnej asymetrii piersi, stopnia jędrności piersi, preferencji Pacjentki oraz stylu życia.

W swojej praktyce stosuję implanty firm: Motiva, Mentor, Polytech.

Indywidualne podejście do Pacjentki w mojej praktyce to najważniejsza dewiza. Takiego stylu pracy nauczyłem się praktykując u wybitnych chirurgów plastycznych na całym świecie.

Główne elementy tego założenia to:

 • wcześniejsze zapoznanie się z dokumentami o zabiegu przez Kandydatkę do zabiegu minimum dwie wizyty przed zabiegiem
 • dokładne poznanie oczekiwań Pacjentki, omówienie możliwości technicznych zabiegu, przeciwwskazań do zabiegu, możliwych powikłań i sposobu postępowania w takich sytuacjach, omówienie trwałych efektów zabiegu
 • właściwe przygotowanie do zabiegu, wykonanie niezbędnych badań
 • badanie USG piersi (wynik wydawany w formie papierowej), konsultacja wyniku mammografii
 • omówienie postępowania pooperacyjnego
 • stosowanie tzw „przymiarów” implantów — Pacjentka przymierza biustonosz z założonymi protezami; może wówczas porównać różne docelowe wielkości piersi i podjąć ostateczną decyzję, a jednocześnie wizualizuje to nowy wygląd i wielkość piersi
 • dokumentacja fotograficzna w pełni pokazująca cały proces
 • przedstawienie dokumentacji, w tym fotograficznej, z podobnych lub takich samych zabiegów
 • Pacjentka otrzymuje kontakt telefoniczny, e-mail do asystenta koordynującego wszystkie etapy leczenia, łącznie z wizytami kontrolnymi do roku.

Zabiegi powiększania piersi implantami wykonuję samodzielnie od 2005 roku.

Wykonuję je ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych np. jako etap leczenia raka piersi, korekcję asymetrii, leczenie piersi bulwiastych i innych wad.

Odbyłem wiele szkoleń merytorycznych z zakresu chirurgii plastycznej piersi. Uczestniczyłem w szkoleniach obejmujących wykonywanie licznych zabiegów zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego Kraju.

Odbyłem wiele staży praktycznych pod okiem wybitnych chirurgów plastycznych:

 • Niemcy dr Marek BudnerUSA dr Denis Hammond
 • Argentyna prof Alberto Rancati
 • Wielka Brytania dr Patric Mallucci
 • Szwecja dr Per Heden
 • Włochy prof. Maurizio Nava

Posiadam specjalizację z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.
Zajmuję się chirurgią piersi od pierwszego dnia mojej pracy zawodowej.
Zajmuję się chirurgią piersi z pełną odpowiedzialnością, także z pełną odpowiedzialnością wykonuję zabiegi powiększenia piersi implantami.

Podniesienie piersi

Zabieg podniesienia piersi pozwala uzyskać:

 • optymalne położenie gruczołu na klatce piersiowej
 • ładny kształt piersi
 • symetrię piersi oraz brodawki sutkowej
 • poprawę jędrności piersi

Zabieg dedykujemy kobietom, których piersi nie są już tak jędrne, jak w wieku młodzieńczym, tj. np. po ciąży, laktacji czy spadku masy ciała. „Lift piersi”, bo tak też możemy mówić, wykonujemy bardzo często po leczeniu jednej piersi, by
odzyskać symetrię obu piersi i uzyskać PRSP. Blizny po zabiegu mogą znajdować się tylko wokół otoczki brodawki lub niekiedy, dodatkowo przebiegać pośrodkowo od otoczki do fałdu podsutkowego tworząc „odwrotne T”. Jeśli potrzeba, do stabilizacji gruczołu piersiowej, stosuję tzw. stelaż wewnętrzny. Gruczoł piersiowy jest przymocowywany do ściany klatki piersiowej specjalną cieniutką siatką piersiową, co powoduje, iż skóra piersi nie jest rozciągana, a pierś pozostaje w miejscu uprzednio zaakceptowanym Pacjentkę.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Jest precyzyjnie, wręcz matematycznie planowany, aby zapewnić PRSP. Jeśli uzyskanie #PRSP tego wymaga, to łączę tez zabieg z lipo-modelingiem, powiększeniem
piersi czy też jej redukcją. Przed operacją zdrowego narządu bezwględnie należy wykonać diagnostykę:

USG piersi – Każdej Pacjentce wykonuję osobiście i, w zależności od wskazań, mammografię, którą również oceniam.

Całość procesu tworzenia PRSP utrwalam w postaci dokumentacji fotograficznej

Lipo-modeling piersi własnym tłuszczem

Czym jest lipo-modeling piersi? To połączenie kilku zabiegów w jeden, dzięki któremu uzyskujemy PRSP.

Etap I – Liposukcja tkanki tłuszczowej z okolic naszego ciała, w których nam go zbywa. To NIE jest ODCHUDZANIE. To MODELING naszej sylwetki.

Etap II – Odzyskiwanie z pobranego materiału komórek macierzystych i wolnej tkanki tłuszczowej.

Etap III -Przeszczepianie komórek macierzystych i wolnej tkanki tłuszczowej do piersi.

Efekt? Odmłodzenie piersi, poprawa kształtu piersi, poprawa witalności skóry, powiększenie piersi = PRSP.

Lipo-modeling piersi własnym tłuszczem to zabieg w oparciu o własne tkanki. Praktycznie nie pozostawiablizn (2 mm nacięcia) i jest wykonywany w głębokiej sedacji lub znieczuleniu ogólnym. W Ośrodkach o światowej renomie – np w Grand Rapids, NY, BA, Milano, London, Stockholm, gdzie odbywałem staże, lipo-modeling piersi był i jest wykonywany jako uzupełnienie rekonstrukcji piersi po leczeniu onkologicznym. To najczęściej wykonywany zabieg w dziedzinie onko-plastyki.

W naszym Ośrodku nazywamy lipo-modeling „Procedurą Roobin Hood”: odbieramy bogatym (brzuch, boczki, uda), dajemy biednym (piersiom), uzyskując PRSP!

Zapraszam do obejrzenia materiału filmowego na temat lipomodelingu piersi.